Strona główna

Artykuły

Powiększ zdjęcie

Stowarzyszenie „Rodzina Wspólna -Troska zorganizowało wyjazd 3-dniowy edukacyjno-profilaktyczno-integracyjnego z warsztatami wychowawczymi

3 września 2024

Stowarzyszenie „Rodzina Wspólna -Troska zorganizowało wyjazd 3-dniowy edukacyjno-profilaktyczno-integracyjnego z warsztatami wychowawczymi z zakresu „Wzmacniania więzi i budowania prawidłowych relacji  w rodzinie w celu przeciwdziałania wykluczeniu społecznemu poprzez zwiększenie aktywności na płaszczyźnie rodzinnej i społecznej” dla 30 Uczestników Projektu – klientów Ośrodka Interwencji Kryzysowej Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Busku-Zdroju w ramach realizacji Projektu pn. „Równość+”

W dniach 23 – 25 sierpnia 2024r. odbyły się Wyjazdowe warsztaty wychowawcze  w Hotelu Nawigator w Szczawnicy. Dnia 23.08.2024r. w godzinach porannych grupa 13 opiekunów i 17 dzieci wyruszyła na trzydniowy wyjazd w Pieniny. W programie wyjazdu znajdowały się zarówno zajęcia dla opiekunów jak i dla dzieci. Podczas zorganizowanych Warsztatów wychowawczych  opiekunowie mieli okazje do pogłębienia wiedzy z zakresu relacji międzyludzkich, ich doświadczania oraz uświadamiania sobie w jaki sposób można wpływać na jakość tych relacji w codziennym życiu.  Mieli oni również możliwość nabywania umiejętności budowania dobrych relacji, potrzeby bliskości i  więzi rodzicielskich oraz radzenia sobie z trudnymi emocjami.  Dla dzieci odbywały się równolegle zajęcia z animatorem – malowanie twarzy, kompozycje malarskie, gry i zabawy integracyjne. 

W ramach wyjazdu odbyła się wycieczka – rejs widokowy statkiem po wodach Zalewu Czorsztyńskiego, zwiedzanie zamków: Zamek „Dunajec” i wozowni w Niedzicy oraz Zamek w Czorsztynie. Uczestnicy Projektu mogli podziwiać przepiękne uroki krajobrazu  górskiego i zapoznali się z historią zamków. Pokonywali pienińskie szlaki górskie – Wąwóz Homole, Dubraszkę, Wysoki Wierch, Szafranówkę. W trakcie wyjazdu odbył się także grill integracyjny, który był okazją do pogłębiania relacji między uczestnikami Projektu.  Termin wyjazdu wychodził naprzeciw potrzebie wakacyjnego wypoczynku rodziców i dzieci. Sprzyjała temu aura górska w miejscowości uzdrowiskowej. Organizatorzy zagwarantowali także atrakcje turystyczne dla rodzin takie jak zwiedzanie Szczawnicy z przewodnikiem. Był także przewidziany czas na kąpiel i relaks w basenie – „Termy Bania” w Białce Tatrzańskiej. Wyjazd szkoleniowy był okazją do łączenia przyjemnego z pożytecznym, rodziny są otwarte na tego rodzaju formy szkoleń. 

Wyjazd 3-dniowy edukacyjno-profilaktyczno-integracyjnego z warsztatami wychowawczymi zorganizowany został w ramach Projektu „Równość+” realizowanego w ramach programu regionalnego Fundusze Europejskie dla Świętokrzyskiego 2021-2027, współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Plus, Priorytet 9. Usługi społeczne i zdrowotne, Działanie 09.05 Wsparcie rodzin oraz pieczy zastępczej.

Uwieńczeniem wyjazdu jest bogata galeria zdjęć, z którą można się zapoznać na stronie internetowej Stowarzyszenia

 

#FunduszeEuropejskie #FunduszeUE

Dodany przez Łukasz Drobek, Przekazała do publikacji: Justyna Twardy, Beata Smodrzewska
Czytaj więcej o: Stowarzyszenie „Rodzina Wspólna -Troska zorganizowało wyjazd 3-dniowy edukacyjno-profilaktyczno-integracyjnego z warsztatami wychowawczymi

Informacja

24 czerwca 2024

Stowarzyszenie "Rodzina - Wspólna Troska" informuje o aktualizacji kwartalnego harmonogramu planowanych do przeprowadzenia form wsparcia na II kwartał 2024 r. w ramach projektu "Równość +" współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego Plus w ramach Programu Regionalnego Fundusze Europejskie dla Świętokrzyskiego 2021-2027, Priorytet 9. „Usługi społeczne i zdrowotne”, Działanie 09.05. „Wsparcie rodzin oraz pieczy zastępczej”.

Pobierz

Czytaj więcej o: Informacja
Powiększ zdjęcie

Festyn Rodzinny „Nie ma jak Rodzina”

12 czerwca 2024

W dniu 07.06.2024r. w godzinach 14.00 – 18.00 na placu przy siedzibie Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Busku -Zdroju odbył się Festyn Rodzinny „Nie ma jak Rodzina”  w ramach Projektu „Równość +” współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Plus w ramach programu regionalnego Fundusze Europejskie dla Świętokrzyskiego 2021 – 2027, Działanie 09.05 Wsparcie rodziny oraz pieczy zastępczej. Wzięło w nich udział około 100  Uczestników Projektu – klienci Ośrodka Interwencji Kryzysowej. Ideą Festynu było promowanie prawidłowych wzorców zachowań oraz dobrych relacji w rodzinie poprzez sport i rekreację oraz wspólną zabawę, a także podniesienie świadomości ekologicznej uczestników. Organizatorem przedsięwzięcia było Stowarzyszenie ,,Rodzina – Wspólna Troska”, a realizatorem – Europejskie Centrum Szkoleniowo-Doradcze sp. z o.o.

Otwarcia uroczystości dokonali Starosta Buski - Pan Jerzy Kolarz, Dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Busku – Zdroju - Pani Aneta Chwalik oraz Prezes Stowarzyszenia ,,Rodzina – Wspólna Troska” – Pani Danuta Sołtyk. Wydarzenie poprowadzili: Prezes Europejskiego Centrum Szkoleniowo- Doradczego – Pan Grzegorz Solarz oraz pracownik Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Busku – Zdroju – Pani Justyna Zięba.

Festyn rozpoczął się emisją filmu mającego na celu propagowanie działań związanych z profilaktyką przeciwdziałania przemocy. Ponadto dla uczestników Festynu zostało przygotowanych wiele atrakcji prowadzonych przez sześciu animatorów. Jeden animator aktywizował uczestników festynu poprzez zajęcia sportowe – rozgrywki piłki nożnej oraz aktywnie włączał uczestników festynu do zabawy. Drugi z animatorów w przebraniu za żywą maskotkę rozbawiał dzieci. Trzeci animator zabawiał dzieci nadając kształty podłużnym balonom, skręcał z nich zwierzątka. Kolejny animator zabawiał dzieci pokazami baniek mydlanych. Jeden z animatorów wykonywał tatuaże zmywalne dla dzieci, malował ich twarze. Szósty animator koloryzował dzieciom włosy farbami zmywalnymi. Wykonane tatuaże i fryzury oraz przygotowane przez fotografa rekwizyty, uczestnicy Festynu mogli utrwalić na stoisku FOTOBUDKI, z której zdjęcia na pewno będą niezapomnianą pamiątką z wydarzenia. Przez cały czas trwania Festynu wszyscy mogli skorzystać także ze stoiska z watą cukrową oraz  stoiska z popcornem. Dla wszystkich uczestników i zaproszonych gości został przygotowany poczęstunek w formie grilla, a także słodyczy i napojów.

 Największą popularnością wśród najmłodszych cieszył się dmuchany plac zabaw  (zjeżdżalnia). Organizator zadbał również o integrację uczestników poprzez poprowadzone konkursy, konkurencje i zabawy, między innymi rzucanie kulami wodnymi . Odbył się także pokaz karate prowadzony przez Mistrza Polski - Pana Marka Praska i trenowaną przez niego grupę młodych karateków.

W trakcie Festynu uczestnicy mieli możliwość zapoznania się ze sprzętem będącym na wyposażeniu wozu strażackiego oraz radiowozu policyjnego dzięki udziałowi powiatowych służb: Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej i Komendy Powiatowej Policji w Busku -Zdroju.

Podczas wydarzenia rozstrzygnięty został konkurs ,,Bądźmy EKO”.  Nagrody i gratulacje laureatom konkursu, wyróżnionym oraz wszystkim, którzy brali udział w konkursie wręczyli organizatorzy Festynu. Wszystkie prace biorące udział w konkursie zostały wyeksponowane na tablicach, można je było podziwiać podczas uroczystości. W trakcie spotkania uczestnicy mogli zapisać Swoje Marzenia, które na zakończenie wydarzenia zostały symbolicznie wypuszczone do Nieba,  w formie pęku balonów napompowanych helem. Wierzymy, że wszystkie marzenia się spełnią.

Wydarzenie cieszyło się dużym zainteresowaniem uczestników Projektu ,,Równość +”. Wpłynęło na integrację rodzin, pozwoliło im aktywnie spędzić czas poprzez sport, rekreację i wspólną zabawę. Dodatkowo festyn podniósł świadomość ekologiczną, promował działania proekologiczne.

Czytaj więcej o: Festyn Rodzinny „Nie ma jak Rodzina”

Informacja

13 maja 2024

Stowarzyszenie "Rodzina - Wspólna Troska" informuje o aktualizacji kwartalnego harmonogramu planowanych do przeprowadzenia form wsparcia na II kwartał 2024 r. w ramach projektu "Równość +" współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego Plus w ramach Programu Regionalnego Fundusze Europejskie dla Świętokrzyskiego 2021-2027, Priorytet 9. „Usługi społeczne i zdrowotne”, Działanie 09.05. „Wsparcie rodzin oraz pieczy zastępczej”.

 

Pobierz

Czytaj więcej o: Informacja

KONKURS PLASTYCZNY pt. „Bądźmy EKO”

13 maja 2024

Informacja o wynikach

9 maja 2024

Zaproszenie do złożenia oferty cenowej

29 kwietnia 2024

Informacja

5 kwietnia 2024

Stowarzyszenie "Rodzina - Wspólna Troska" udostępnia kwartalny harmonogram planowanych do przeprowadzenia form wsparcia na II kwartał 2024 r. w ramach projektu "Równość +" współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego Plus w ramach Programu Regionalnego Fundusze Europejskie dla Świętokrzyskiego 2021-2027, Priorytet 9. „Usługi społeczne i zdrowotne”, Działanie 09.05. „Wsparcie rodzin oraz pieczy zastępczej”.

Pobierz

Czytaj więcej o: Informacja

ZAJĘCIA Z HIPOTERAPII W RAMACH PROJEKTU „RÓWNOŚĆ +”

5 kwietnia 2024

Od kwietnia 2024 r. ruszyły zajęcia z hipoterapii, które odbywają się w Ośrodku Jazdy Konnej i Hipoterapii „HIPOLAND” w Kawczycach koło Buska- Zdroju. W jednej edycji weźmie udział  24 Uczestników Projektu, każdy po 10 godzin nieodpłatnych zajęć z hipoterapii.

Zajęcia prowadzone są indywidualnie dla każdego dziecka, mając na celu przywrócenie zdrowia i sprawności wykorzystując kontakt z koniem oraz jazdę konną. Dzięki tej naturalnej metodzie rehabilitacji, w której nacisk kładzie się na odbiór różnorodnych bodźców zarówno ze środowiska jak i od zwierzęcia a także terapeuty uczestnicy łatwiej radzą sobie z lękiem, emocjami i komunikowaniem się ze światem. Jest to jedna z form rehabilitacji wieloprofilowej, czyli oddziałującej jednocześnie ruchowo, sensorycznie, psychicznie i społecznie. Hipoterapia realizowana jest w ramach projektu „Równość+” współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego Plus w ramach Programu Regionalnego Fundusze Europejskie dla Świętokrzyskiego 2021-2027, Priorytet 9. „Usługi społeczne i zdrowotne”, Działanie 09.05. „Wsparcie rodzin oraz pieczy zastępczej”.

 

 

Czytaj więcej o: ZAJĘCIA Z HIPOTERAPII W RAMACH PROJEKTU „RÓWNOŚĆ +”

Informacja o wynikach

19 marca 2024

Zaproszenie do złożenia oferty cenowej

8 marca 2024

Podpisanie umowy na realizację Projektu partnerskiego pn. „Równość +”

15 lutego 2024

Dnia 14 lutego 2024 r. w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Świętokrzyskiego w Kielcach, w Departamencie Wdrażania Europejskiego Funduszu Społecznego miało miejsce podpisanie Umowy o dofinansowanie projektu pn. „Równość +” w ramach programu regionalnego Fundusze Europejskie dla Świętokrzyskiego 2021–2027 współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Plus. Departament Wdrażania Europejskiego reprezentował Pan Andrzej Bętkowski – Marszałek Województwa Świętokrzyskiego oraz Pani Renata Janik - Wicemarszałek  Województwa Świętokrzyskiego. W imieniu Powiatu Buskiego/Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie umowę podpisała Pani Aneta Chwalik – Dyrektor PCPR w Busku-Zdroju oraz Pan Artur Polniak – Skarbnik  Powiatu Buskiego.

Projekt realizowany jest przez Powiat Buski/Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie
w Busku-Zdroju
pełniącego rolę Lidera oraz Partnera: Stowarzyszenie „Rodzina - Wspólna Troska”. Całkowita wartość projektu wynosi 2 541 047,48 zł, przy czym kwota dofinansowania stanowi  2 397 047,48 zł przy wkładzie własnym w wysokości 144 000,00 zł.

Okres realizacji Projektu: od 01.01.2024 r. do 31.12.2025 r.

Celem głównym projektu jest poprawa jakości funkcjonowania systemu pomocy rodzinie poprzez zwiększenie dostępności usług społecznych oraz wsparcia rodziny dla 862 osób (566 kobiet, 296 mężczyzn) z grupy docelowej (rodziny, w tym rodziny dysfunkcyjne lub rodziny przeżywające trudności w wypełnianiu funkcji opiekuńczo-wychowawczych, rodziny z dziećmi i ich otoczenia, rodziny korzystające ze świadczeń z pomocy społecznej, rodziny wielodzietne, rodziny osób z niepełnosprawnościami, osoby doświadczające przemocy, ofiary przemocy, w tym przemocy w rodzinie i ich otoczenie, dzieci pozbawione opieki rodzicielskiej).

Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie jako Lider w Projekcie „Równość +” realizuje wsparcie w ramach dwóch zadań

  1. Działalność Ośrodka Interwencji Kryzysowej, który oferuje: wsparcie osobom i rodzinom znajdującym się w sytuacjach kryzysowych oraz borykającymi się z problemami poprzez:

- możliwość uzyskania profesjonalnej pomocy psychologicznej i socjalnej;

- specjalistyczną opiekę konsultanta ds. Rodziny;

- bezpłatnych porad prawnych;

- możliwość skorzystania z porad lekarza psychiatry;

- możliwość skorzystania z pomocy terapeuty uzależnień/specjalisty do pracy z osobami stosującymi przemoc w rodzinie;

- możliwość skorzystania z pomocy terapeuty rodzinnego oraz psychoterapeuty;

- grupy wsparcia dla młodzieży, dla osób doznających przemocy i znajdujących się w kryzysie oraz dla dzieci pozbawionych opieki rodzicielskiej;

- aktywizację społeczną – jednodniowy wyjazd/wyjście integracyjno-edukacyjne  w ramach grupy wsparcia dla młodzieży;

- zwrot kosztów dojazdów na grupowe i indywidualne spotkania ze specjalistami w OIK.

- kierowcy do dyspozycji w razie interwencji;

- zapewnienie natychmiastowego schronienie oraz potrzeb bytowych osobom znajdującym się
w sytuacjach kryzysowych.

 

  1. Centrum Dla Rodzin – będzie pełnić rolę miejsca gdzie będą realizowane usługi specjalistyczne odpowiadające potrzebom i problemom klientów Ośrodka Interwencji Kryzysowej poprzez realizację poradnictwa specjalistycznego:

- wsparcie asystentów dzieci pozbawionych opieki rodzicielskiej;

- aktywizacja społeczna w postaci karnetów na basen dla dzieci pozbawionych opieki rodzicielskiej;

- aktywizacja społeczno-kulturowo-edukacyjna dla dzieci pozbawionych opieki rodzicielskiej;

- zajęcia logopedyczne;

- trening biofeedback;

- integracja sensoryczna;

- „Szkoła dla rodziców”

- szkolenia dla rodziców;

- warsztaty profilaktyczne dla dzieci i młodzieży.

Działania partnera - Stowarzyszenia Rodzina – Wspólna Troska

  1. Działania profilaktyczno-edukacyjne dla klientów Ośrodka Interwencji Kryzysowej – to  formy wsparcia zaplanowane dla Uczestników Projektu, którzy są klientami Ośrodka Interwencji Kryzysowej poprzez:

- zajęcia z karate

- warsztaty artystyczno-plastyczne; 

- specjalistyczne zajęcia terapeutyczne – zajęcia z hipoterapii;

- półkolonie edukacyjne w trakcie ferii zimowych oraz wakacji;

- wyjazd edukacyjno-profilaktyczno- integracyjny połączony z warsztatami wychowawczymi;

- festyn rodzinny „Nie ma jak Rodzina”.

Czytaj więcej o: Podpisanie umowy na realizację Projektu partnerskiego pn. „Równość +”

Równość +

2 stycznia 2024

Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Busku–Zdroju informuje, iż wraz ze Stowarzyszeniem „Rodzina - Wspólna Troska” przystąpiło do realizacji Projektu partnerskiego pn. „Równość +” współfinansowanego w ramach Priorytetu 9. Usługi społeczne i zdrowotne, Działania 09.05 Wsparcie rodzin oraz pieczy zastępczej programu regionalnego Fundusze Europejskie dla Świętokrzyskiego 2021-2027.

Całkowita wartość projektu wynosi 2 541 047,48 zł,
przy czym kwota dofinansowania stanowi 2 397 047,48 zł

Okres realizacji Projektu: od 01.01.2024 r. do 31.12.2025 r.

Celem głównym projektu będzie poprawa jakości funkcjonowania systemu pomocy rodzinie poprzez zwiększenie dostępności usług społecznych oraz wsparcia rodziny dla 862 osób  (566 kobiet, 296 mężczyzn) z grupy docelowej (rodziny, w tym rodziny dysfunkcyjne lub rodziny przeżywające trudności w wypełnianiu funkcji opiekuńczo-wychowawczych, rodziny z dziećmi i ich otoczenia, rodziny korzystające ze świadczeń z pomocy społecznej, rodziny wielodzietne, rodziny osób z niepełnosprawnościami, osoby doświadczające przemocy, ofiary przemocy, w tym przemocy w rodzinie i ich otoczenie, dzieci pozbawione opieki rodzicielskiej).

Projekt przyczyni się do poprawy jakości i poszerzenia usług społecznych poprzez wsparcie na rzecz prawidłowego funkcjonowania rodziny.

W ramach projektu „Równość +” będzie można skorzystać m.in. z następujących usług:

  • pomoc psychologiczna, socjalna oraz konsultanta ds. rodziny;
  • dyżur prawnika oraz lekarza psychiatry;
  • pomoc terapeuty uzależnień/specjalisty do pracy z osobami stosującymi przemoc
    w rodzinie;
  • terapeuty rodzinnego oraz psychoterapeuty;
  • interwencje kryzysowe;
  • grupy wsparcia dla młodzieży, dla osób doznających przemocy i znajdujących się
    w kryzysie oraz dla dzieci pozbawionych opieki rodzicielskiej;
  • aktywizacja społeczna w ramach grup wsparcia;
  • zapewnienie czasowego schronienia – Hostelu, w tym potrzeb bytowych;
  • zwrot kosztów dojazdów na spotkania ze specjalistami z OIK;
  • wsparcie asystentów dzieci pozbawionych opieki rodzicielskiej;
  • aktywizacja społeczna w postaci karnetów na basen dla dzieci pozbawionych opieki rodzicielskiej;
  • aktywizacja społeczno-kulturowo-edukacyjna dla dzieci pozbawionych opieki rodzicielskiej;
  • zajęcia logopedyczne;
  • trening biofeedback;
  • integracja sensoryczna;
  • zajęcia z karate;
  • warsztaty artystyczno-plastyczne;
  • specjalistyczne zajęcia terapeutyczne – zajęcia z hipoterapii;
  • półkolonie edukacyjne w trakcie ferii zimowych oraz wakacji;
  • wyjazd edukacyjno-profilaktyczno- integracyjny połączony z warsztatami wychowawczymi;
  • festyn rodzinny „Nie ma jak Rodzina”.

 

Wszystkie osoby zainteresowane skorzystaniem ze wsparcia w ramach Projektu „Równość +”

zapraszamy do kontaktu:

Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Busku Zdroju,
ul. Bohaterów Warszawy 120, 28-100 Busko-Zdrój

Sekretariat: tel. /41/ 234 56 86

Biuro Projektu (pok. nr 8): tel. /41/ 234 56 81

 

Czytaj więcej o: Równość +

Zakończenie projektu „Rodzina w Centrum”

5 lipca 2023

Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Busku-Zdroju wraz ze Stowarzyszeniem „Rodzina - Wspólna Troska” w okresie od  1 września 2021 do 30 czerwca 2023 r. realizowało projekt partnerski pn. „Rodzina w Centrum”. Projekt ten był współfinansowanego w ramach Osi 9 Włączenie społeczne i walka z ubóstwem, Działanie 9.2 Ułatwienie dostępu do wysokiej jakości usług społecznych i zdrowotnych, Poddziałanie 9.2.1 Rozwój wysokiej jakości usług społecznych Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2014-2020. Wartość Projektu wyniosła 1 041 912,48 zł.

Dodany przez Łukasz Drobek, Przekazała do publikacji: Monika Garbaczewska
Czytaj więcej o: Zakończenie projektu „Rodzina w Centrum”

Informacja o wynikach

7 marca 2023

ZAPROSZENIE DO ZŁOŻENIA OFERTY CENOWEJ W PROWADZONYM ROZPOZNANIU CENOWYM

27 lutego 2023